Projekt Statutárního města Olomouc Místní akční plán IV vzdělávání (MAP IV) je zaměřený na podporu kvality vzdělávání v mateřských a základních školách na území města Olomouc a obce Bystročice a dále na podporu společného plánování a spolupráce zřizovatelů, škol a ostatních aktérů ve vzdělávání, včetně organizací neformálního vzdělávání.
Celkový rozpočet projektu činí 9,8 milionů Kč, z čehož dotace EU z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) zahrnuje částku 7,5 mil Kč, další finanční prostředky putují z národních veřejných zdrojů a rozpočtu města Olomouc. „Projekt byl zahájen v prosinci loňského roku a jeho realizace potrvá celkem 25 měsíců,“ uvedla projektová manažerka z odboru dotačních projektů Magistrátu města Olomouc Libuše Lišková. „Navazuje na již dokončené projekty MAP II a MAP III. Cílem je především prohloubení spolupráce, společné partnerství, plánování a realizace společných vzdělávacích aktivit, řešení specifických problémů a potřeb tak, aby vedly ke zlepšení kvality vzdělávání v MŠ a ZŠ. Zároveň projekt vyhodnotí přínosy spolupráce,“ vysvětlila Lišková.
Protože projekt cílí na širokou skupinu osob v oblasti vzdělávání, největší užitek přinese především pedagogům a ředitelům mateřských a základních škol, dětem v předškolních zařízeních a žákům základních škol, ale také rodičům, zřizovatelům, anebo zástupcům institucí neformálního vzdělávání. Připraveny jsou stovky akcí, programů, projektových dnů či soutěží, které jsou průběžně uskutečňovány v celkem sedmi tematických oblastech. Do projektu jsou zapojeny téměř všechny mateřské a základní školy ve městě Olomouc bez ohledu na zřizovatele a řada institucí činných na poli vzdělávání jako např. Univerzita Palackého, Ekocentrum Sluňákov, Sdružení D, Pevnost poznání, Výstaviště Flóra, Knihovna města Olomouce, základní umělecké školy a řada dalších. „Prostřednictvím implementačních aktivit podporujeme rozvoj v různých oblastech vzdělávání jak pedagogů skrze semináře, tak i dětí a žáků skrze programy pro třídu. Například v oblasti matematické gramotnosti přispíváme k využití znalostí matematiky v jiných předmětech prostřednictvím projektových dnů pro třídy, pro děti z mateřských škol realizujeme projektové dny s tématikou EVVO nebo čtenářské a matematické pregramotnosti,“ přiblížila věcná manažerka projektu z odboru školství Magistrátu města Olomouc Kateřina Rychlá a dodala: „Důraz klademe i na rozvoj polytechniky nebo na prevenci rizikového chování v třídních kolektivech. Díky spolupráci s širokým spektrem institucí nabízíme školám celou škálu vzdělávacích programů od čtenářské a matematické gramotnosti, přes rozvoj EVVO a polytechniky až po mentoring, wellbeing a rozvoj kulturního povědomí.“
V rámci projektových dnů budou připravena například tzv. materiálová střediska, což je projekt Univerzity Palackého v Pevnosti poznání, kde budou z přebytkového materiálu olomouckých firem školám nabídnuty balíčky pro výuku dílen. Technická tvořivost je podporována také u dětí mladšího věku v rámci programu sdílených dílen. Rozvoji pedagogů v oblasti didaktických kompetencí, manažerských dovedností, mentoringu, supervize a dalších kompetencí jsou věnovány aktivity týkající se předávání zkušeností, vzájemné inspirace a příkladů dobré praxe, ať už formou seminářů, kulatých stolů anebo workshopů. Místní akční plán IV Olomouc současně spolupracuje s Krajským akčním plánem (KAP), regionálními Místními akčními skupinami (MAS) a dále například s Národním pedagogickým institutem (NPI).