Jednání Platformy pro setkávání s realizátory projektu MAP tentokrát na téma podpory nadání

Workshop pro pedagogy
19. 3. 2025
Zobrazit vše

Ve středu 9. dubna 2025 se v rámci projektu Implementace dlouhodobého záměru v Olomouckém kraji uskutečnilo další pracovní jednání Platformy pro setkávání s realizátory projektu MAP.

Jednání proběhlo v sídle Národního pedagogického institutu ČR v Olomouci a bylo zaměřeno na téma podpory nadání. Sešli se zástupci realizačních týmů Místních akčních plánů IV z Olomouckého kraje, realizačního týmu projektu IDZOK, NPI a dalších organizací aktivně se věnujících tomuto tématu. Jedním z přednášeních byl Ing. Blumenstein z mezinárodní organizace Mensa Česko, která je mimo jiné zřizovatelem gymnázia pro nadané děti v Praze, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, realizuje soutěž Logická olympiáda, zřizuje kluby nadaných dětí apod. Nabídl možnost spolupráce škol s Mensou nejen při identifikaci nadaných dětí, ale také např. při zakládání klubů nadaných dětí. Vedoucí projektu Synpase Mgr. Roušar z organizace AFREŠ informoval o systematické podpoře nadaných dětí přímo na školách. Mgr. Hruška představil projekt PeaceJam – ucelený a prověřený vzdělávací program vhodný jako obsah do třídnických hodin a pro průřezová témata. V České republice je dostupný zdarma s plnou metodickou podporou českého týmu. Zazněla informace o spolupráci s MAP Chrudimsko, což je jeden z mnoha příkladů dobré praxe v oblasti spolupráce škol a dalších organizací v tématu nadání.

Na závěr setkání proběhla diskuse na aktuální témata a byly vzneseny podněty k možnému zaměření příštího setkání platformy.